Eğitim Bakanına tavsiye: Fizyoterapi dersi müfredata girsin

Nihan Kaya, instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla fizyoterapinin ders müfredatına girmesi gerektiğini belirtti. Kaya’nın paylaşımı şöyle:

“Fizyoterapistlerin ilkokul, ortaokul ve liselerde ders vermesi gerektiğini düşünüyorum, hatta anaokulunda da başlanabilir buna. Önleyici tıp, bu. Bunlar, erken yaşta öğrenmemiz gereken şeyler.

Yüzmek, Yaşamak ve Olma Arzusu’nda yazmıştım, burada da söylemek istedim. Bu talebimizi yaygınlaştıralım, fizyoterapistlerin ders vermesini talep edelim eğitim bakanlığından. Hem kısa hem uzun vadede hepimizin kazanacağı bir şey olur bu.

Travma da bedende yaşanıyor. Kaygı gibi olumsuz duygularımız, bedenimizde bir yere tutunuyor. (Psikiyatrist Judson Brewer, Kaygı Döngüsünü Kırmak @okuyanus kitabında böyle ifade etmişti bunu. Benzer ifadeler başka birçok yerde de geçiyor tabii. Travma ve beden ilişkisi deyince ilk akla gelen isimlerden biri de Peter A. Levine.)

Bessel van der Kolk’un Beden Kayıt Tutar’ı çok güzel bir kitap. Alice Miller’ın Beden Asla Yalan Söylemez’i de öyle.”

NİHAN KAYA KİMDİR

Nihan Kaya 1 Ağustos 1979 tarihinde doğdu. Kaya, roman, öykü, inceleme-araştırma ve kuram kitapları yazarıdır.

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Essex Üniversitesi bünyesindeki Psikanalitik Çalışmalar Merkezi’nde (Centre for Psychoanalytic Studies) yüksek lisans yaptıktan sonra, King’s College London’da doktora eğitimi aldı. MEF Üniversitesi Psikoloji bölümünde ders vermektedir.

İlk romanı Gizli Özne 2003 yılında yayınlandı. İkinci kitabı Çatı Katı Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x