AK Partili başkandan CHP adayına tehdit iddiası: Suç duyurusunda bulundu

Elazığ’ın Baskil ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren CHP’nin Belediye Başkan adayı Veli Baygeldi, iddiaya göre AK Partili Seçim Koordinasyon Merkezi’nin (SKM) önünden geçerken bir kişi tarafından tehdit edildi. Baygeldi, olayın büyümemesi için bir kahveye götürüldü. Kısa süre sonra Baygeldi’nin bulunduğu yere 50 kişilik bir grupla gelen Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat’ın da Baygeldi’yi tehdit ettiği iddia edildi. Gerginlik üzerine polisin olay yerine gittiği belirtilirken, CHP’nin adayı Baygeldi İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi oldu.

‘VURURUM SENİ, BASKİL’E SOKMAM’

Artı Gerçek’ten Evren Demirdaş’ın haberine göre, CHP’li Baygeldi, ifadesinde yaşananları şöyle anlattı:

“Koçyolu-Aksoylar mezrasına seçim ziyaretinde bulunduktan sonra Baskil ilçe merkezine geldim ve ilçe başkanımla çay içtik. Saat 22.45 sıralarında AK Parti seçim koordinasyon merkezi önünden geçerken iki kişi vardı. Şahıslara selam verdim, ismini sonradan öğrendiğim Neşet Öztekin isimli şahıs bana ‘bugün yaptığın açıklamalar hoşuma gitmedi. Kulağıma hoş şeyler gelmiyor. Yarında itibaren seni Baskil’e sokmayacağız bundan sonra görürsün’ dedi.

Bundan sonra SKM içerisinden sokağa onlarca insanın çıktığını gördüm. İsmi Neşet olan şahıs daha da hararetlenerek ‘vururum seni, Baskil’e sokmam’ şeklinde bağırmaya başladı ve alanda kargaşaya neden oldu. İçlerinden bir kişi koluma girerek ‘başkanım senden rica ediyorum’ diyerek beni alandan uzaklaştırdı. SKM’nin yaklaşık 30 metre yukarısında bulunan kahveye girdik. Kahvede 3-4 dakika bekledikten sonra dışarıda polis ekiplerinin ve yoğun bir kalabalığın olduğunu görünce tekrar dışarıya çıktım.

’50 KİŞİYLE BULUNDUĞUM ALANA GELDİ’

Belediye Başkanı İhsan Akmurat’ın yaklaşık 50 kişiyle bulunduğum alana gelerek parmak sallayarak ‘neredesin ulan, neredesin? Sizi tek tuşumla patlatacağım’ dediğini duydum. Akabinde polis ekiplerinin müdahalesiyle kalabalığın tekrar geri çekildiğini gördüm. Beni tehdit eden Neşet Öztekin ve mevcut belediye başkanı İhsan Akmurat’tan şikayetçi ve davacıyım.”

‘KAYBETME KAYGILARI OLDUĞU İÇİN HEDEF GÖSTERİLİYORUM’

Yaşananlara tepki gösteren Baygeldi, “Ben bölgenin çocuğum, geniş akrabalık bağlarım var ilçede. Tüm büyük aileler bana desteklerini açıkladılar. AKP’liler tarafından bu bilindiği için provakasyon yapmaya çalışıyorlar. AKP’nin üç vekili geldi ilçeye, 150-200 kişiyle katılım sağlandı. İlçede ciddi bir potansiyel olduğumu ve fark attığımı gördükleri için rahatsızlıkları bundan kaynaklı.

Daha önce afişlerimizi sökmüşlerdi şimdi ise işi fiziki boyuta kadar getirdiler. Bir belediye başkanı ‘seni bir tuşla patlayacağım’ diyorsa bunu düşünmek gerek. Bu terörün dilidir. 1957’den beri bu ilçede CHP’den ciddi bir aday çıkmamış ama bu seçimde CHP adayının potansiyelini gördüğü ve seçimi kaybetme kaygısı olduğu için beni hedef göstermekten geri durmuyor. Ama tüm bu saldırılara karşı seçimin son gününe kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve Baskil’i sosyal belediyeyle tanıştıracağız.”

AKMURAT YANIT VERDİ: PRİM YAPMAK İSTİYOR

AK Partili Belediye Başkanı İhsan Akmurat ise şunları söyledi:

“Dün akşam bu arkadaşı yüz yüze dahi görmedim. Bu arkadaş gündüz saatlerinde kadın kolları başkanımıza hakaret etti. Sonrasında ise SKM önündeki arkadaşları tahrik edecek davranışlar gösteriyordu. Lakin bu şahsı ne gördüm ne de bir söz kullandım. Başkaları bu şahsa ne söylemiş bilmiyorum. O da kendi aralarındaki sorun ama benim üzerimden prim yapmak için böyle açıklamalarda bulunuyor.

Baskil’de siyasetin öznesi biziz. İlçede en güçlü aday ben olduğum CHP adayı bana kaybettirmek için böyle oyunlara başvuruyor. Seçim kampanyası başladığından beri CHP adayı hakkında altı kere suç duyurusunda bulundum. Bu arkadaşımız büyük ihtimalle ceza alacaktır. Bu tarz provokasyonlara karşılık vermeyeceğiz. Seçime az bir zaman kaldı, vatandaşlarımız gereken cevabı sandıkta verecektir.”

37 OYLA SEÇİMİ KAZANMIŞTI

Baskil’de 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti yüzde 49. 77 (1536) MHP yüzde 48.57 (1499) oy alırken CHP’nin desteklediği İYİ Parti ise yüzde 1 oy almıştı. AK Parti adayı İhsan Akmurat 37 oy farkla belediye başkanı seçilmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x